שרותי אבחון

 

אבחון הפרעות קשב וריכוז לילדים ומתבגרים 

 

בראשית המאה ה-20 החל להתעורר העניין בהפרעות הקשב, אז לראשונה צצה המחשבה כי ילדים בעלי מוסחות גבוהה המתקשים בלמידה או ילדים בעלי אי שקט מוטורי, אינם נוהגים כך מתוך עצלנות או עיקשות, אלא בשל קיומה של הפרעה בתפקודי המוח.

מאז ועד היום חלה התקדמות משמעותית בהבנת מקורות ההפרעה, היקף השפעותיה על התפקוד היומיומי ועל דרכי הטיפול בה.

עם זאת, בשל סיבות רבות כגון: תרבות הישגית, למידה תחת עומסי מידע, תזונה לקויה, קשיי השתלבות במסגרת הלימודית ועוד, עולה בהדרגה אחוז הפנייה לביצוע אבחון לקשב וריכוז.

כתוצאה מכך עולה כמובן גם אחוז המאובחנים כסובלים מהפרעה זו, בצדק ושלא בצדק. על מנת להימנע מאבחון שגוי ולהצליח להתאים את המענה הטיפולי המתאים ביותר עבור הילד או המתבגר, חשוב לבצע אבחון קשב מקיף ויסודי המצליח לבחון לעומק את עולמו הרגשי, חברתי, לימודי ומשפחתי. אבחון קשב מקיף ויסודי מסייע לנו להחליט האם מקור הקשיים נובע מהפרעת קשב על תפקודיה השונים או שמדובר על קשיים ממקור אחר. באבחון הפרעת קשב אנו מתייחסים למכלול התפקודים הלקויים ובונים תכנית התערבות המתאימה לפרופיל הקשיים הייחודי לכל ילד/מתבגר.

בסיומו של התהליך האבחוני אנו נפגשים עם ההורים והמאובחן עצמו לצורך הסבר על ממצאי האבחון וגיוס מוטיבציה לעבודה על תכנית ההתערבות המתאימה המומלצת. לאחר האבחון, אנו מקיימים פגישה עם צוות בית הספר על מנת לסייע להם בגיבוש תכנית לעבודה על פי צרכי הילד ויכולות המערכת החינוכית. 

 

אבחון הפרעות קשב וריכוז למבוגרים 

 

הפרעת קשב וריכוז במבוגרים היא נושא שרמת המודעות אליו הולכת וגוברת בשנים האחרונות. הפרעת קשב וריכוז אינה נעלמת עם השנים אך עשויה לשנות צורה ולהופיע בדרכים שונות בחיי המבוגר הסובל ממנה.

הסימנים להפרעת קשב וריכוז אצל אדם מבוגר:

:: קושי בתכנון והתארגנות לקראת ביצוע משימה או במהלכה

:: מוסחות גבוהה לרעשים

:: קשיים בשליטה על תגובות רגשיות

:: צורך גבוה בריגוש תמידי

:: קושי להתמיד בביצוע משימות או תפקידים,

   ולכן קושי לשמור על יציבות תעסוקתית לאורך זמן.

:: אי שקט פנימי - צורך מוגבר לזוז

:: קושי בניהול זמן

:: קושי לשמור על ריכוז לאורך זמן

:: קצב עבודה איטי

:: אימפולסיביות גבוהה - קושי להקדים מחשבה למעשה,

   סריקה שטחית של מידע ואיבוד מידע חשוב.

 

מגוון הקשיים האמור ורבים נוספים, מובילים את האדם הסובל מהפרעת קשב, פעמים רבות בלי שיהיה מודע לכך, לקשיים משמעותיים בחיי הזוגיות, בתחום התעסוקתי ובתחום החברתי. הימשכות הקשיים לאורך זמן עשויה להוביל לדיכאון, התמכרויות והפרעות נפשיות נוספות.
אבחון הפרעת קשב וריכוז למבוגרים מסייע להגביר מודעות לפרופיל הקשיים הייחודי של האדם ולהשפעת הקשיים על תחומי חייו השונים.
לאחר האבחון נבנית תכנית התערבות המתאימה לפרופיל הקשיים הייחודי של כל מאובחן.
על פי בחירת המאובחן, אנו ממשיכים ללוות ולייעץ בתהליך יישום ההמלצות שניתנו, הן במסגרת טיפול פסיכולוגי המכוון להתמודדות עם הפרעת הקשב והן על ידי אימון להתמודדות עם הפרעת הקשב.

 

אבחון פסיכודידקטי

 

מסגרת הלימודים דורשת מהתלמיד מאמץ קוגניטיבי רב ורכישת ידע ומיומנויות למידה בזמן קצר. קיומן של לקויות למידה או קשיים בתפקודי הקשב עשויים להקשות על תפקודו בכיתה וכתוצאה מכך להביא לירידה בדימוי עצמי לימודי, לקשיים בתחום החברתי, לצבירת פערים ולהישגים לימודיים נמוכים.

אבחון שנעשה בזמן הנכון ויישומה של תכנית ההתערבות המומלצת מסייע לשמר על חדוות הלמידה של התלמיד, להגביר את תחושת המסוגלות שלו ולהביא אותו להישגים התואמים את יכולותיו.

אבחון פסיכודידקטי מסייע להבין את מקור קשייו הלימודיים של התלמיד כאשר עולה חשש ללקות למידה. לצד התייחסות לקשיים בתחום הדידקטי, ניתן דגש להבנת עולמו הרגשי והחברתי של התלמיד. האבחון מסייע לנו להמליץ על תכנית התערבות ודרכי הסיוע המתאימים לצרכי התלמיד, בהתאם לקשייו. על מנת להביא ליישום מוצלח של ההמלצות הניתנות לאחר האבחון, אנחנו מקיימים שיחת סיכום אבחון עם התלמיד והוריו ומסייעים לתלמיד לגייס מוטיבציה פנימית להמשך למידה.

לצד המפגש עם ההורים, אנו מקיימים מפגש עם צוות בית הספר ומסייעים להם לגבש תכנית עבודה המותאמת לצרכי התלמיד.