טיפול בהבעה ויצירה

טיפול באמצעות הבעה ויצירה -למי זה מתאים? 

טיפול בהבעה ויצירה שנקרא גם טיפול באומנויות, מתאים לכל אדם ובכל גיל ללא צורך בידע מוקדם! טיפול מסוג זה מתאים לכל מי שמבקש מפגש מעמיק עם עצמו. הטיפול בהבעה ויצירה מציע התנסויות לא מילוליות מגוונות אשר "עוקפות" את מנגנוני ההגנה והמודעות, משחררות משליטה ובכך מזמנות תובנות עמוקות יותר על האדם. תוך כדי תהליך ריפוי זה מגלה אדם בחירה מחודשת לגבי קשרים, התנהגויות ורגשות שונים בחייו.

ההורים אשר מבחינים בקושי רגשי-התנהגותי פונים באופן פרטי לטיפול. טיפול מסוג זה הפך מעין אלטרנטיבה לטיפול הפסיכולוגי הקלאסי ונמצא מתאים במיוחד לילדים בשל היותו כולל משחק והתנסות בערוצי יצירה והבעה רבים כמו דרמה, מוסיקה, תנועה, אומנות, ביבליותראפיה.

חשוב לדעת כי הטיפול הרגשי בהבעה ויצירה הנו תהליך המתפרש לאורך תקופה ממושכת. טיפול בהבעה ויצירה מבקש לגעת בשורש העניין וככזה נדרש להגיע לעומקים "ולהתבשל על אש קטנה" עד לתחושה של תפקוד תקין, שמחה וחיוניות.

ילדים ממעטים לדבר ומביעים עצמם דרך מחוות התנהגותיות. הטיפול באומנויות למעשה מזמין את הילד דרך ערוצי ההבעה השונים להביע את עצמו ואת התכנים המעסיקים את עולמו. מטרת הטיפול לצור סביבה מיטיבה שתאפשר לילד פעילות נפשית יצירתית שהיא עצמה מביאה להתפתחות אישית. במהלך המשחק והיצירה עולים תחושות ורגשות שונים אצל הילד. הוא זקוק למטפל שיהווה מיכל לרגשותיו, הוא זקוק להבנה וכבוד לעולמו הפנימי ואם יחוש בהם מצד המטפל, יוכל להתמודד עם רגשות טראומתיים בצורה טובה ויצירתית יותר.

הטיפול בהבעה ויצירה מחזק את תחושת הלכידות העצמית, הביטחון והערך העצמי. דרך הטיפול הילד לומד להשתמש בכוחות הנפש שלו ולפתח אסטרטגיות יעילות כדי לחיות עם קונפליקטים שמזמנים לנו החיים ולהפחית חרדה. הטיפול אמור לעזור בפתרון נכון של דילמות התפתחותיות ולהביא את הילד להישגים התפתחותיים ולעמידה באתגרים תואמי גיל.

חשוב לדעת כי ההורים הנם שותפים מלאים בתהליך הטיפולי ועליהם להקדיש זמן לפגישות הורים המתקיימות בדרך כלל אחת לחודש או לפי הצורך. התפיסה שעומדת מאחורי פגישות אלו היא כי התנהגות הילד ורגשותיו הנה פונקציה של יחסי גומלין במערכת המשפחתית. הדרכת הורים זו ההזדמנות להבין לעומק את הילד בתוך ההרכב המשפחתי וההורי ולהביא לשינוי דרך מערכת זו.